ČREVO búralo bariéry naprieč Slovenskom
Už ste sa niekedy prechádzali hrubým črevom? Jedinečnú možnosť – prejsť sa jeho nafukovacou maketou ponúkali členovia OZ Europacolon Slovensko počas svojej pojazdnej edukačnej „šnúry“ naprieč Slovenskom. Črevotour odštartovala 22. augusta 2013 na Východnom Slovensku a počas takmer dvoch mesiacov pod heslom Deň pre Vaše zdravie – Spolu proti rakovine hrubého čreva a konečníka, navštívili 20 miest našej krajiny. Cieľ bol vždy ten istý - pútavo priblížiť informácie ako sa vyhnúť jednému z najrozšírenejších onkologických ochorení rakovine hrubého čreva a konečníka a prekonať psychologické bariéry odrádzajúce od využívania jeho prevencie.
A záujem bol veľký. Každý chcel vedieť, ako to vlastne v tom čreve funguje, prečo niekedy tento náš orgán zlyháva a čo máme robiť, aby sme predchádzali rakovine hrubého čreva a konečníka - chorobe, ktorá má v neskorších štádiách až smrteľné následky.
Ale pozrime sa, čo preniesla ČREVOTOUR združenia Europacolon Slovensko z jednotlivých miest:
- V Michalovciach bol najmä u seniorov záujem o test na skryté krvácanie do stolice – ktorý má každému poskytnúť jeho praktický lekár po 50-tke, ale poistencom VšZP už aj po 40-tke.
- V Košiciach bolo cítiť, že mesto je plné mládeže, najmä študenti si pochvaľovali, že sme pricestovali s črevom na Východ k nim. Sľúbili nám, že o prevencii budú informovať aj svojich rodičov a zobrali pre nich edukačné letáky o dvoch zbraniach proti rakovine hrubého čreva.
- V Prešove sa pýtali návštevníci aj na stravovanie, ktoré pomáha zdravému vyprázdňovaniu. K nášmu poradenstvu neoddeliteľne patria aj „chúlostivé“ informácie, búrame tak bariéry pred využívaním prevencie rakoviny hrubého čreva a konečníka.
- V Poprade sme okrem množstva informácií upokojili pani, ktorú čakalo kolonoskopické vyšetrenie. Po objasnení vyšetrenia sa už aj usmievala a hneď jej bolo lepšie na duši.
- V Púchove prišli staršie deti, ale aj penzistky. Tri z nich po dobrých výsledkoch, sa prešli črevom s optimizmom, a zainteresovane komentovali informácie o prevencii a správnej životospráve.
- Aj v Martine sme zožali veľký úspech. Slová chvály dostal náš edukačný tím, ale aj myšlienka prísť s takouto maketou medzi ľudí.
- V Banskej Bystrici bolo rušno. Mimoriadne náš potešilo, že sme jednej pani pomohli presvedčiť jej mladšieho syna, aby sa dal otestovať, nakoľko otec má rakovinu hrubého čreva a starší syn už prehliadku absolvoval. Prisľúbil, že tento krok pre svoje zdravie urobí.
- V Lučenci sme zistili vážne nedostatky v informovanosti ľudí o možnosti testovania sa na skryté krvácanie, o ktorej mnohí vôbec nevedeli. Informácie dostali a tí v rizikových skupinách aj testy, ktoré nám poskytol sponzor Črevotour – Všeobecná zdravotná poisťovňa a Eurolab Lambda, s.r.o.
- V Nových Zámkoch nám ľudia pred vstupom do nafukovacieho čreva dokonca ukazovali aj svoje zdravotné preukazy, aby deklarovali, že sú vo VšZP, aby mohli dostať test na skryté krvácanie. Zvlášť jeden pán ho veľmi ocenil, lebo už týždeň trpel čiernou stolicou a veľmi sa bál. Zobral test a hneď si ho išiel urobiť.
- Aj v Nitre sme okrem informácii rozdávali aj testy na skryté krvácanie do stolice. Mimoriadne sa testu potešila aj pani, ktorej mama mala rakovinu hrubého čreva a v rodine už viacerým diagnostikovali túto chorobu. Informácii o familiárnej predispozícii na kolorektálny karcinóm venovali edukátori veľkú pozornosť, pretože sa o nej málo vie a týka aj mladých. Usmerňovali ľudí na web združenia www.europacolon.sk, kde si vďaka spolupráci s významným predstaviteľom Slovenskej gastroenterologickej spoločnosti primárom MUDr. Rudolfom Hrčkom, čestným členom a odborným poradcom združenia Europacolon, môže každý otestovať svoje vlastné riziko rodinného výskytu tejto rakoviny.
- V Novom meste nad Váhom sme zožali úspechy kampane, ktorú sme robili pred pár rokmi. Jeden pán nám prišiel poďakovať za test, ktorý sme vtedy zasielali poštou. Urobil si ho, mal jemné mikroskopické krvácanie do stolice. Po vyšetrení zistili, že je to z polypu, no ako vieme, polyp je len cestou k nádoru a po detekcii sa dá odstrániť. Pán nám poďakoval a so skupinkou ľudí si tiež prešiel nafukovacím črevom.
- Aj v Prievidzi bola slušná návštevnosť nášho čreva. Okrem výkladu sme tiež ukazovali, ako sa možno otestovať, a aké potraviny preferovať v rámci prevencie KRCa. Test si prišla vyžiadať aj jedna pani, ktorej manžel zomrel na rakovinu hrubého čreva a teraz sa boji o syna.
- V Žiline si prišlo črevo pozrieť niekoľko školských tried aj s pedagógmi. Zaujímali sa o informácie, ako predchádzať tejto chorobe. No tu nás zaujalo rozprávanie jednej pani, ktorej lekár nechcel po 50-tke poskytnúť test na skryté krvácanie, lebo vraj, keď v rodine nemajú toto chorobu, nie je to potrebné. Náš test uvítala s veľkým ĎAKUJEM.
- Aj v Trnave prišlo na prehliadku nafukovacieho hrubého čreva množstvo ľudí, ktorých informácie o výskyte a prevencii mimoriadne zaujali. Bolo to iste aj zanietením nášho edukátora, rodáka z tohto mesta – známej tváre z televízie -Patrika Hermana. Zvlášť nás zaujalo rozprávanie jedného pána, ktorému otec zomrel na rakovinu hrubého čreva. Ten v čakárni u lekára našiel náš letáčik, ktorým sme pri poslednej kampani vyzývali ľudí na otestovanie sa na riziko familiárne podmieneného KRCa. Urobil tak, a zistil, že patrí do rizikovej skupiny na toto ochorenie. Samozrejme, že hneď dostal test na skryté krvácanie a aj množstvo ďalších informácií.
- V Dunajskej Strede sme si okrem iného vypočuli informácie, že žena pod 40 rokov, v rodine ktorej je KRCa, nedostala od lekára test, lebo je ešte mladá. My sme jej ho dali a tiež sme ju previedli naším črevom a usmernili na možnosť otestovania si familiárneho rizika ochorenia.
- V Štóse končila naša Črevotour v spolupráci so Všeobecnou zdravotnou poisťovňou, cítili sme všetci aj naši návštevníci makety čreva , tak trochu slávnostnú a srdečnú atmosféru.
- Aj Bratislava sa dočkala nadrozmerného čreva, a to vďaka ďalším z partnerov - Bratislavskému samosprávnemu kraju, spoločnosti Billa, OC Eurovea a Incheba. Prišli mladí i starí, Bratislavčania i cezpoľní, Slováci i inokrajci. Všetci chceli vedieť čo najviac o prevencii rakoviny hrubého čreva a konečníka, ktoré potraviny viacej preferovať a naopak, čomu sa vyhýbať, ako je to s polypmi v našom čreve, kedy už musíme byť v strechu, ...atď. Odpovedali im nielen pracovníci nášho edukačného tímu, ale aj zakladatelia Europacolonu - Patrik Herman a Jana Pifflová Španková. Odpovede z oblasti zdravej výživy a životosprávy ochotne rozdávala odborníčka združenia - Anka Chudíková.
Ak chcete vedieť viac, navštívte aj vy web združenia www.europacolon.sk, tu sa v rubrike „Poradňa“ môžete pýtať aj popredného slovenského onkológa, MUDr. Tomáša Šáleka z Národného onkologického ústavu, ktorý spoluzaložil združenie Europacolon a je jeho významným predstaviteľom a odborným poradcom.
To je len zopár postrehov z Črevotour naprieč Slovenskom, ktoré zorganizovalo pacientske združenie OZ Europacolon Slovensko v spolupráci so Všeobecnou zdravotnou poisťovňou, Bratislavským samosprávnym krajom, obchodným reťazcom Billa s.r.o., Eurolab Lambda, s.r.o., OC Eurovea a Bratislavskou Inchebou. Ďakujeme partnerom, že spoločne s nami bojujú proti rakovine hrubého čreva a konečníka a pomáhajú nám, aby sme mohli skoncovať so zbytočnými úmrtiami na túto zákernú chorobu.