13. november 2014
Svetový deň rakoviny pankreasu
V predvečer prvého Svetového dňa karcinómu pankreasu vznikla európska platforma na pôde EP za účasti slovenských odborníkov a pacientov
Karcinóm pankreasu je 13. najčastejším typom malígneho ochorenia, ale pre svoju zlú prognózu mu patrí vo vyspelých krajinách 4. miesto v počte úmrtí. Aj preto medzinárodné pacientske organizácie vyhlásili prvý Svetový deň karcinómu pankreasu, a stanovili ho na 13. november 2014. Jeho cieľom je rôznymi aktivitami zvýšiť povedomie širokej verejnosti o tomto zákernom ochorení a podporiť výskum a pokrok v liečbe ochorenia. Práve pri tejto príležitosti sa v Európskom parlamente dňa 12.11.2014 uskutočnil zakladajúci akt odborníkov, pacientov a politikov s cieľom vytvoriť platformu o karcinóme pankreasu a riešení tohto problému na európskej úrovni. Na vzniku platformy sa za Slovensko zúčastnili aj náš popredný onkológ z Národného onkologického ústavu a zástupkyňa združenia onkologických pacientov Europacolon Slovensko.
Platforma zabezpečí systematické spojenie medzi európskymi príležitosťami a národnými potrebami a pomôže vytvoriť a nastaviť národné iniciatívy ako napríklad národný onkologický plán, informačné kampane, do ktorých sa majú zapájať aj neziskové organizácie a ďalšie legislatívne a regulačné nástroje zamerané na priority vnútroštátnej politiky karcinómu pankreasu. Hlavné ciele platformy budú:
- zvyšovať povedomie o rastúcej hrozbe rakoviny pankreasu v rámci EÚ a na vnútroštátnej úrovni
- vytvoriť pracovnú skupinu venujúcu sa problematike karcinómu pankreasu, ktorá podporí zlepšenie zberu (získavania, zozbierania) údajov, včasnejšej diagnostiky a štandardu starostlivosti o pacientov.
S cieľom zapojiť aj Slovensko do riešení na národnej úrovni, sa na vzniku platformy v Bruseli zúčastní aj MUDr. Tomáš Šálek z Národného onkologického ústavu, ktorý je tiež prezidentom Slovenskej onkologickej spoločnosti a členom poradnej rady ESDO (Európskej spoločnosti digestívnej onkológie). Za onkologických pacientov bude našu krajinu zastupovať členka združenia Europacolon Slovensko, RNDr. Patrícia Kramárová, ktorá má v tejto organizácii na starosti medzinárodné projekty. Združeniu Europacolon SK sa darí úspešne zvyšovať povedomie o rakovine hrubého čreva, presadzovať jej skríning a pomáha pacientom s onkologickými chorobami tráviaceho traktu. Jeho zakladajúcim členom sú Patrik Herman, Jana Pifflová Španková, ako aj onkológ MUDr. Tomáš Šálek.
MUDr. Tomáš Šálek: „Podľa nás, odborníkov, je dôležité podporiť výskum v oblasti diagnostiky a liečby a snažiť sa o definovanie vhodného markera pre efektívne zvýšenie včasného záchytu. Tieto ciele budeme definovať práve 12. novembra tohto roku spolu s expertmi v oblasti onkológie z ostatných krajín Európskej únie a predstavíme ich aj v Bruseli v komisii Európskeho parlamentu, s cieľom upriamiť pozornosť na túto problematiku aj v komunikácii s europoslancami zaoberajúcimi sa zdravotníctvom.
Jana Pifflová Španková, prezidentka pacientskeho združenia o.z. Europacolon Slovensko pripomína, že karcinóm pankreasu je veľmi vážne ochorenie, ktorému treba venovať pozornosť: „My sa stretávame s pacientmi, ktorí naň trpia, v našom centre podpory v Národnom onkologickom ústave v Bratislave a Východoslovenskom onkologickom ústave v Košiciach. Poskytujeme im najmä psychosociálnu pomoc. Radi by sme im však pomohli aj získať viac informácií o chorobe. Vo všeobecnosti sa o tejto chorobe vie málo, vítame preto túto platformu a myslíme si, že je dôležité aj všeobecne upriamiť pozornosť širokej verejnosti na tento závažný problém, s cieľom zvýšiť záchyt včasných štádií karcinómu pankreasu."
Epidemiologička, Patrícia Kramárová, ktorá vedie medzinárodné projekty združenia Europacolon Slovensko, uvádza: „Čiastočnou príčinou nízkej úrovne povedomia o tejto chorobe je nedostatočná pozornosť venovaná rakovine pankreasu. Preto prvým cieľom platformy aj nášho združenia bude zvyšovať povedomie o rakovine pankreasu, a tak pomôcť aj pacientom a ich blízkym. Verím, že z Bruselu si prinesieme mnoho nových podnetov."
Na potrebu vytvorenia platformy o karcinóme pankreasu a riešenia tohto problému na európskej úrovni upozornili dvaja členovia Európskeho parlamentu, Philippe Juvin a Philippe de Backer prostredníctvom „European call to action“. Cieľom tejto platformy je tiež zhromaždiť zainteresovaných odborníkov, ktorí budú pracovať na konkrétnych a dosiahnuteľných iniciatívach.
prezidentka o.z. Europacolon Slovensko