MZSR:Minister Raši otvoril názornú edukáciu OZ europacolon o prevencii kolorektálneho karcinómu
Bratislava 22. marca (TASR) - Minister zdravotníctva Richard Raši dnes vo vstupných priestoroch ministerstva otvoril za prítomnosti predstaviteľov občianskeho združenia Europacolon názornú edukáciu o prevencii kolorektálneho karcinómu.
"Združenie po úspešnej celoslovenskej kampani s nafukovacou maketou obrovského hrubého čreva výrazne pozdvihlo povedomie o príznakoch, prevencii a ochorení na rakovinu hrubého čreva a konečníka na Slovensku, až na úroveň 89 percent," informuje rezort na svojej internetovej stránke.
Pod názvom "Kampaň za váš život - Spolu proti rakovine hrubého čreva a konečníka" odštartovalo združenie pilotný projekt skríningu rakoviny hrubého čreva a konečníka, zameraný na včasné zachytenie u najohrozenejšej skupiny občanov nad 50 rokov.
Na Slovensku ročne pribudne okolo 3300 nových prípadov kolorektálneho karcinómu, pričom ich počet sa zvyšuje. "Dá sa povedať, že tento trend pokračuje neustále ďalej," konštatoval riaditeľ Národného onkologického ústavu Tomáš Šálek. Priblížil, že tento typ rakoviny sa ročne diagnostikuje u milióna ľudí vo svete, pričom za toto obdobie ochoreniu podľahne pol milióna osôb, u nás si vyžiada asi 1700 životov.
Včasná diagnostika zvyšuje šancu na vyliečenie. Prípadný problém môže už v prvopočiatku odhaliť test na odhalenie skrytého krvácania do stolice. Pozornosť svojmu zdraviu v súvislosti s prevenciou rakoviny hrubého čreva a konečníka by mali venovať osoby staršie ako 50 rokov, ľudia s pozitívnou rodinnou anamnézou, pacienti s ochorením hrubého čreva a konečníka, obézni a tí, ktorí nedodržiavajú zdravý životný štýl.
Na lekára sa treba obrátiť aj v prípade problémov s vyprázdňovaním, zmeny konzistencie stolice, krvácania z konečníka či tmavej stolice. Problémy tiež môže signalizovať nechuť do jedla, strata hmotnosti, neobjasnená anémia, náhla bolesť brucha, ale aj hrča či pocit masy v bruchu.
Nárok na bezplatné otestovanie stolice na okultné krvácanie, ktorá môže upozorňovať na vznik rakoviny, majú všetci ľudia starší ako 50 rokov. O test treba požiadať svojho všeobecného lekára. Preventívne by sa mal opakovať raz za rok. Lekári v prípade pozitívneho testu odporúčajú podstúpiť kolonoskopiu, kde počas vyšetrenia môžu odstrániť aj podozrivý polyp, z ktorého by sa neskôr mohol vyvinúť karcinóm.