Spustili sme petíciu „Za zachovanie dostupnosti okologickej liečby“
/TASR, 17. septembra 2010, krátené/ Pacientske organizácie spustili petíciu za zachovanie dostupnosti onkologickej liečby. Argumentujú tým, že ministerstvo zdravotníctva (MZ) aj napriek ich nesúhlasu a upozorneniam plánuje zmeniť spôsob financovania modernej onkologickej liečby, čo môže ohroziť jej dostupnosť pre pacientov.
"Rozhodli sme sa preto spustiť petíciu a obrátiť sa na predsedníčku vlády SR Ivetu Radičovú, aby sa napriek zámerom MZ SR podarilo zachovať dostupnosť inovatívnej liečby pre pacientov vo všetkých regiónoch," uvádza sa vo vyhlásení, pod ktorým je podpísané o.z. Europacolon Slovensko, o.z. HER klub, Nadácia na pomoc onkologickým pacientom, o.z. Lymfom a o.z. Slovenská myelómová spoločnosť – Klub pacientov.
Organizácie tiež zvažujú usporiadanie protestu pred Úradom vlády SR. Využívanie najmodernejších liekov by nemalo byť podľa ich vyhlásenia iba otázkou peňazí a šetrenia prostriedkov v sektore zdravotníctva. "Odmietame preto, aby sa zabezpečovanie týchto liekov presunulo z lekární na poisťovne, ktoré vzhľadom na krízu trpia nedostatkom zdrojov," dodávajú združenia.
Tvrdenia ministra zdravotníctva Ivana Uhliarika na obhajobu tohto kroku sú podľa pacientskych organizácií v rozpore s ich zisteniami. Uhliarik argumentoval tým, že zmena financovania je potrebná pre dodržanie bezpečnosti pacientov, aby neprichádzali do kontaktu s toxickými látkami. "Dozvedeli sme sa tiež, že pacienti údajne zle manipulujú s liekmi. Štátny ústav pre kontrolu liečiv však nemá ani jedno hlásenie o tom, že by aspoň k jednému takémuto prípadu naozaj došlo," uvádza sa vo vyhlásení.
Minister podľa organizácií argumentoval aj tým, že tieto lieky podávajúce sa do žily by sa v iných európskych krajinách do rúk pacienta nedostali. Poukazujú však na to, že v susednom Maďarsku spomínané lieky pacienti dostanú na základe predpisu lekára priamo do rúk tak, ako je to v súčasnosti aj na Slovensku.
"Minister aj zdravotné poisťovne nás upokojujú, že dostupnosť ohrozená nebude a dostane sa ku každému pacientovi. Všeobecná zdravotná poisťovňa už pritom oznámila, že verejné obstarávanie týchto liekov jej potrvá asi štyri mesiace. Aj preto si myslíme, že naše obavy o dostupnosť týchto liekov sú odôvodnené a zmena financovania modernej onkologickej liečby tak môže mať až fatálne dopady pre pacientov s rakovinou hrubého čreva či konečníka, prsníka, lymfatických uzlín alebo myelómom," dodávajú organizácie.
Moderné onkologické lieky v podobe cielených terapií by sa mali od októbra nakupovať centrálne prostredníctvom zdravotných poisťovní. Cieľom podľa ministra je, aby pacienti neprichádzali do styku s toxickými látkami.
Spomínaná zmena, ktorú má priniesť nová kategorizácia liekov, sa má týkať inovatívnych liekov proti rakovine, ktorá si ročne na Slovensku vyžiada asi 12.000 životov. Tzv. cielené terapie, ktoré pôsobia priamo na nádor a neničia ostatné bunky v tele, sa využívajú napríklad na liečbu metastázujúcej rakoviny hrubého čreva a konečníka, ako aj prsníka, pľúc, karcinómu hlavy a krku, lymfómu a aj na liečbu pacientov s mnohopočetným myelómom.