Prevencia
Význam prevencie
Rakovina hrubého čreva a konečníka (kolorektálny karcinóm - KRCa) je v Európe druhým najčastejším typom zhubného ochorenia a zároveň druhou najčastejšou príčinou úmrtí medzi onkologickými pacientmi. Jej výskyt stále rastie. Je to pritom typ rakoviny, ktorému sa dá do významnej miery predchádzať jednoduchou zmenou životného štýlu...
Medzi najúčinnejšie zbrane patrí správna výživa, strava s nízkym obsahom tuku, dostatok vápnika a vitamínov, správny pitný režim, probiotiká, dostatok pohybu a zdravý životný štýl (najmä vyhýbanie sa alkoholu a cigaretám).
Prevencia rakoviny hrubého čreva a konečníka:
- Primárna prevencia - zdravý životný štýl, snaha o elimináciu rizikových faktorov (sedavý spôsob života, nesprávna výživa – „veľa“ mäsa, nedostatok pohybu, zápcha/hnačky)
- Sekundárna prevencia (SKRÍNING) - včasné odhalenie tzv. predrakovinových stavov (polypy, adenómy, zápalové ložiská, ...), a skorých štádií ochorenia -
- Terciárna prevencia - správna liečba a komplexná starostlivosť, zabránenie vzniku komplikácií
Vplyv výživy na vznik kolorektálneho karcinómu
Rozdiely medzi populáciami v rôznych krajinách s odlišnými stravovacími návykmi jednoznačne potvrdzujú, že faktory výživy patria medzi najvýznamnejšie faktory vzniku kolorektálneho karcinómu. Dôležitosť stravy potvrdzujú aj tzv. migračné štúdie. Ak ľudia žijú v krajine s nízkym výskytom KRCa a presťahujú sa do krajiny, v ktorej je toto ochorenie rozšírené, po čase, keď sa prispôsobia miestnym stravovacím návykom, vzrastie u nich výskyt nádorov na úroveň krajiny, v ktorej žijú.
Súvislosť medzi výživou a KRCa dokazuje aj súhrn až 4500 klinických štúdií zaoberajúcich sa až 66-75% prípadov rakoviny, ktorých vzniku sa dalo predísť diétnymi opatreniami! Tieto poznatky prinášajú obrovský potenciál na jednoduchú a účinnú prevenciu tohto zhubného ochorenia.
Výživa ovplyvňuje proces vzniku rakoviny v dlhom časovom období. Pokiaľ sa v potrave nachádzajú karcinogénne látky alebo mutagény (látky, ktoré priamo alebo nepriamo narúšajú štruktúru DNA), v priebehu času sa môže normálna bunka zmeniť na nádorovú.
Primárna prevencia výživou
Primárna prevencia KRCa výživou znamená používať takú stravu, ktorá pomáha predchádzať vzniku kolorektálneho karcinómu a znižuje jeho výskyt. Zameriava sa na životosprávu a na starostlivosť o pravidelné vyprázdňovanie hrubého čreva.
Jedálníček, ktorý pomáha predchádzať vzniku kolorektálneho karcinómu, by mal obsahovať:
- stravu bohatú na vlákninu, najmä cereálie a celozrnné produkty
- ako zdroj bielkovín ryby, hydinu, kvasené a mliečne produkty
- veľa surovej zeleniny a ovocia (ideálne až 5 dávok denne)
- stravu na rastlinnej báze, ako je celozrnný chlieb, ryža, bôb...
- potraviny bohaté na karotén (vitamín A), vitamín C, vitamín E, selén a kyselinu listovú
- dostatok vápnika
- tuky s obsahom omega 3 mastných kyselín a kyselinou olejovou (rybí tuk, olivový olej)
Vhodnou zeleninou na ochranu pred vznikom kolorektálneho karcinómu je najmä zelená a tmavožltá zelenina zo skupiny kapustovitých, sójové produkty a strukoviny, napríklad brokolica, zeler, kapusta, chren, karfiol, mrkva, reďkovka, sladké zemiaky, sója, špenát, tekvica, fazuľa, cibuľa, cesnak, z ovocia napríklad ananás.
Okrem zloženia potravy je dôležitý aj spôsob jej prípravy. Je dokázané, že mäso a dokonca aj ryby, ktoré sú pripravované na drevenom uhlí, ako aj fritované zemiaky, obsahujú silné karcinogénne zložky, aj keď pri inom spôsobe prípravy sú zdraviu prospešné.
Odborníci tiež radia dodržiavať pitný režim a piť dostatok tekutín. Odporúča sa zelený čaj, ktorý má ochranný účinok proti vzniku KRCa. Prísne by sa však mal obmedziť prísun alkoholických nápojov, vrátane piva.
Význam vlákniny
Celozrnné obilné potraviny sú vyrobené z múky, ktorá je pomletá z celých obilných zŕn. Obsahujú teda aj obilné otruby bohaté na vlákninu. Potraviny pripravené z celého zrna uvoľňujú vďaka vláknine energiu zo sacharidov pomalšie ako biele druhy chleba, pečiva a cestovín. Vláknina z cereálií podporuje črevnú motilitu a reguluje tak zdravé trávenie a vyprázdňovanie. Pravidelné vyprázdňovanie a absencia zápchy sú dôležité faktory črevného zdravia.
Vláknina zvyšuje objem stolice, čím sa v čreve rozriedia možné karcinogény, žlčové kyseliny a iné škodlivé látky, zvýši a urýchli sa ich vylučovanie a zníži sa tak ich kontakt so sliznicou čreva. Znižuje karcinogénny efekt tuku na sliznicu čreva a potraviny s vysokým obsahom vlákniny bývajú často aj zdrojom antioxidantov. Vláknina tiež znižuje kyslosť pH v čreve, upravuje zloženie črevnej mikroflóry v prospech užitočných probiotických kultúr a potenciálne zabraňuje premene zdravých buniek na rakovinové. Predpokladá sa tiež, že vláknina dokáže na seba viazať karcinogény.
Vhodným zdrojom vlákniny sú celozrnné obilniny, otruby, celozrnné cestoviny a cereálie. Výskumy naznačujú, že vláknina z obilnín má väčší priamy efekt na prevenciu kolorektálneho karcinómu ako vláknina z ovocia a zeleniny. Väčšie množstvo prijatej vlákniny vo forme cereálií je preto dôležitejšie, ako celkové množstvo denne skonzumovanej vlákniny.
Ku vzniku kolorektálneho karcinómu prispieva:
- prebytok tukov
- konzumácia červeného mäsa - hovädzie, bravčové, jahňacie
- údené mäso, údené výrobky, pečeň a vnútornosti
- smaženie a vyprážanie na tukoch, keďže ich prepálenie a spojenie s kyslíkom pôsobí karcinogénne
- nadbytočný príjem cukrov v podobe sladkostí a výrobkov z bielej múky
- nedostatok vlákniny, niektorých vitamínov a stopových prvkov
- väčšia konzumácia vajec a údených vysoko kalorických syrov
Vplyv tukov na vznik kolorektálneho karcinómu
Zo všetkých základných živín majú najvýraznejší podiel na vzniku kolorektálneho karcinómu tuky. V krajinách, kde je súčasťou stravy veľa tukov, je výskyt KRCa častejší ako v krajinách s nízkou spotrebou tukov. Tuky totiž menia mikroflóru v čreve, spôsobujú zvýšenie obsahu žlčových kyselín, ktoré potom sliznicu čreva poškodzujú a zvyšujú riziko chorobného bujnenia tkaniva. Nemalý vplyv má úprava aj tukov pred konzumáciou – pri tepelnom spracovaní vysokými teplotami (pri vyprážaní, pečení) vznikajú látky s karcinogénnym účinkom. Zvýšené riziko KRCa sa často spomína napríklad v súvislosti s červeným mäsom (hovädzie, bravčové, jahňacie), čo je zrejme spôsobené práve vysokým obsahom tuku v tomto druhu mäsa a tiež jeho následným tepelným spracovaním.
Tuky sa vo všeobecnosti odporúča obmedziť asi 30 % denného príjmu energie. Dôležité však nie je len množstvo tuku, ale aj jeho zloženie. Kým niektoré tuky (najmä živočíšne) sú škodlivé a môžu spôsobovať vznik rakoviny, iné môžu mať opačný – ochranný účinok. Medzi „zdravé“ tuky patria tzv. omega-3 mastné kyseliny (rybí tuk v mastných rybách – makrela, sardinky, losos, tuniak, rastlinné oleje – ľanový, slnečnicový) a kyselina olejová (zdrojom je olivový olej).
Alkohol
Vzťah medzi vznikom karcinómu konečníka a alkoholom je dobre známy a dokázaný. Platí to aj pre ľahšie alkoholické nápoje, ako napríklad pivo. Práve pri nadmernom pití piva bola po prvýkrát už v roku 1957 odhalená súvislosť medzi KRCa a alkoholom. Alkohol bráni reparačným procesom DNA a v organizme spôsobuje úbytok kyseliny listovej, ktorá chráni pred vznikom kolorektálneho karcinómu.
Obezita a jej vplyv na riziko vzniku kolorektálneho karcinómu
Vyšší výskyt kolorektálneho karcinómu sa spája s nadmerným príjmom energie a obezitou. U obéznych mužov je výskyt KRCa až dvojnásobný, obéznym ženám hrozí až o 40 % vyššie riziko vzniku ochorenia oproti ženám s normálnym BMI. Okrem toho sa zistilo, že obezita zvyšuje riziko úmrtia na kolorektálny karcinóm u ľudí, ktorí už majú ochorenie diagnostikované, a to najmä u žien po menopauze. Obézne ženy majú až o 45 % vyššie riziko úmrtia na KRCa.
Medzi základné spôsoby prevencie rakoviny hrubého čreva a konečníka preto patrí úprava a udržiavanie správnej hmotnosti. Proti obezite sa dá bojovať úpravou stravovania, ale aj primeranou fyzickou aktivitou a vyhýbaním sa stresu. Podľa najnovších odhadov by sa v európskych krajinách dalo predísť až 20 % prípadov KRCa udržiavaním optimálnej hmotnosti a pravidelnou fyzickou aktivitou.
Sekundárna prevencia
Sekundárna prevencia –skríning, je vyhľadávanie včasných a dobre liečiteľných foriem ochorenia, kým prejdú do závažnejšieho stavu. Hoci neznižuje výrazne chorobnosť, môže výrazne znížiť úmrtnosť, nákladovosť liečby a perspektívu pacienta z hľadiska prežívania a kvality života, pretože odhalí štádiá ochorenia s vysokou mierou vy/liečiteľnosti. Využíva viacero metód s rôznou mierou efektívnosti a úspešnosti. Dôležité je vyhľadávanie predrakovinových stavov a včasných štádií ochorenia aj u „zdravých“ jedincov.
Odhaľte včas rakovinu hrubého čreva a konečníka
Aj napriek tomu, že máte správne zloženie jedálnička a dodržiavate zdravú životosprávu, nemali by ste podceňovať prevenciu. Absolvovanie preventívnych prehliadok u Vášho lekára by sa po päťdesiatke malo stať samozrejmosťou, najmä ak sa u Vás v rodine už tento typ rakoviny vyskytol alebo máte iné ochorenie hrubého čreva. Rakovina v hrubom čreve a konečníku najčastejšie postihuje ľudí nad 50 rokov a často vzniká z výrastkov nazývaných polypy. Tie môžu v čreve rásť roky bez toho, aby ohrozovali zdravie a až časom sa zmenia na rakovinu.
- prvé prejavy rakoviny hrubého čreva a konečníka pomôže odhaliť jednoduché vyšetrenie stolice na skryté krvácanie, na ktoré majú po 50-tke nárok všetci občania SR bezplatne.
- ak je test negatívny, treba ho preventívne opakovať každé dva roky. V prípade pozitívneho výsledku sa musíte zveriť do rúk gastroenterológa.
- nezabúdajte, že základom úspešnej liečby je včasný záchyt ochorenia. Až 90 percent tejto rakoviny sa dá vďaka modernej medicíne vyliečiť, ak sa odhalí včas.
Sekundárna prevencia sa môže robiť aj formou
- vyhľadávania a vyšetrenia rizikových skupín
- národných programov prevencie zameraných na vyhľadávanie včasných foriem ochorenia
- genetickými vyšetreniami rizikových skupín (tzv. „karcinómové rodiny“)